Taroko – mramorový poklad Taiwanu

No a protože Taiwan není jen o jeho hlavním městě, začnu vám sepisovat, kam se z Taipei vydat na výlet!

 

Začneme mým nejoblíbenějším místem a to je národní park Taroko. Tenhle mramorový poklad ukrývá několik vodopádů, horkých pramenů, chrámů, mostů a vyhlídek – a všechno to stojí zato vidět! Pokud vás tlačí čas, dá se Taroko stihnout za jeden den, já ale doporučuji alespoň dva. Díky tomu, že jsme se sem měli možnost opět podívat při natáčení Skate Of Mind 3, to mám všechno čerstvě v paměti!

 

Jak z Taipei do Taroka?

Není jednodušší cesta než vlakem! Pojedete z Taipei Main Station a doporučuji koupit lístky tam i zpět dostatečně dopředu. Dají se sehnat i na místě, ale budete muset na vlak pár hodin čekat, takže radši kupujte dopředu. TIP! Pokud vlastníte platného ISICa, určitě jim ho na přepážce ukažte, jízdenka bude výrazně levnější. Přímo do národního parku vlak nejede, takže se vlakem vydáte do Hualienu. V tomhle městečku toho člověk moc nenajde, samozřejmě jsou tu všudypřítomné sámošky 7eleven a ani zde nechybí pobočka knedlíčkového řetězce Ba Fang Yun Ji (jak jsem vám psala zde). Co vás v tomhle městečku ale bude zajímat úplně nejvíc, je půjčovna skútrů! Najdete ji TADY, takže hned jak přijedete vlakem a vylezete z nástupiště, se dáte doleva. Může se stát, že vás bude i někdo odchytávat – bude to buďto přímo pan majitel této půjčovny nebo kolega odvedle. Skútr si tu pujčíte za pár stovek na den, bude vám stačit mezinárodní řidičák, ale upozorňuji, že pokud si nejste na skútru úplně jistí, radši to tu neriskujte. Byla jsem svědkem nehody a dotyčný – přestože se jemu ani motorce moc nestalo – musel nechat na místě 7000,- Kč.

foto: Lukáš Wagneter

Tak a máme na čem jet – co nás čeká? V Taroku je většinu času deštivo, takže pokud budete mít kliku, bude jen lehce poprchávat. Z Hualienu vás čeká cca půlhodinová cesta na skútru skrze městečko až po krásy východního pobřeží.

foto: Lukáš Wagneter

 

Co v Taroku nevynechat?

Útesy

Pokud máte jen jeden den, doporučuji z rána začít východními útesy, které ještě spadají pod vlastnictví národního parku. Tehle výhled vám stoprocentně vezme dech a vyvolá závrať i v lidech, kteří s tím obvykle problém nemají.

Bell Tower

Až se budete vracet z útesů opět směr Hualien, nezapomeňte odbočit doprava do samotného srdce národního parku. Psychicky se připravte na větší množství otravných autobusů, přeplněné ještě více otravnými čínskými turisty. Ty vždy autobus vyplivne na některé z vyhlídek, všem se rozdají helmičky (protože když se v takovémhle kaňonu utrhne balvan, helma vás stopro zachrání..) a pak je o pár metrů dál znovu naloží. Autobusy – a vlastně i ostatní turisté – tu jedou klasický okruh, neb je tak park konstruován a člověk se jen nechá vést. Doporučuji si za dobrého světla a hned ze začátku tento okruh pozměnit a hned na začátku parku uhnout k tzv. Bell Tower, která se nachází u chrámu Eternal Spring. 

Do chrámu Eternal Spring je zasypaná přístupová cesta, takže doporučuji opět utéct od hromady selfie tyčí a čínských turistů a vydat se přes lanový most a pár schodů pěšky na vrchol k Bell Tower. Je z ní neskutečný výhled a i když se trochu zadýcháte, možnost zazvonit si na buddhistický zvon a poslouchat, jak se to rozléhá po okolních skalách je k nezaplacení.

foto: Lukáš Wagneter

Hot Springs

Ze skútru jste určitě dost vydrncaní, z chození uťapaní a prostě by vám bodnul relax. Say no more! Mám pro vás horké prameny, kde si můžete luxusně usmažit zadky a prokrvit všechno, co zvládnete do té horké vody namočit! Najdete je ZDE a přestože se vás bude snažit zastavit spousta cedulí, že jsou prameny zavřené a že vstup je na vlastní nebezpečí, zhodnoťte situaci a vydejte se na dobrodružství. Taiwan je neustále sužován zemětřeseními a jedno takové smetlo vybetonované schůdky a zábradlí právě u těchto horkých pramenů. Přístup k nim tedy není vůbec nic jednoduchého, buďte opatrní, abyste si ten relax mohli náležitě užít.

Soutěska

Tyhle mramorové útvary tvořila příroda desítky milionů let. Tyčí se do výšky několika desítek metrů a můžete tu sledovat, jak křišťálově čistá voda rozemílá a bere další a další kousky mramoru.

foto: Lukáš Wagneter
foto: Lukáš Wagneter

Vyhlídky

Tak tohle byl náš nejzazší bod, kam jsme se vydali v Taroku. Příště třeba dojedeme dál, ale přišlo nám, že krom té vyhlídky už nás nic lepšího nečeká. Pokud jste se někdo po této silnici vydal dál, dejte nám vědět, o co jsme přišli 😉