Korfu – kde se ubytovat a co sníst

Tenhle zájezd byl dost impulzivní záležitost. Překopaly se mi pracovní plány a já v 17:00 začala hledat, kam můžu odletět další den. Měla jsem velkou kliku, že těsně přede mnou někdo stornoval svůj zájezd a já tak ulovila 8dní na severu Korfu za 5990,- na osobu – letenka a ubytování v ceně!! Moc jsme nezkoumali, co je to za hotel, ani co je v okolí, řekli jsme si, že za takový peníze prostě letíme – v 17:58 byl zájezd koupenej.

Na Korfu jsem se vrátila po 13ti letech a za tu dobu jsem byla schopna vysypat z hlavy všechny vzpomínky, kromě výbornýho gyrosu někde na východním pobřeží, tyrkysovýho moře a ubytování v kopci. Gyros na východním pobřeží jsem sice nenašla, ten zbytek ale platil! Naše ubytování bylo v celkem strmém kopci, vedlo k němu asi 20 schodů a navíc jsme bydleli v posledním patře. Byly to apartmány Thea v líbezném městečku Kassiopi. Touhle destinací jsme nechtěně trefili jackpot, líbilo se nám tady z celého ostrova úplně nejvíc. Nebo teda z celého ostrova… Korfu je dost velký ostrov, za týden jsme viděli „jenom“ severní a půl západní části. Ale vůbec toho nelitujeme, nějak tak máme pocit, že to nejhezčí se nachází právě na severozápadě.

No a jakmile se ubytujem, ihned hledáme, kde si půjčit motorku! V Kassiopi jsme podle Google map neměli moc na výběr, vzali jsme to teda pěšky. V první půjčovně nám samozřejmě na český řidičák nechtěli půjčit 125cc, přestože dle českých zákonů ji řídit smíme, v řidičáku to nikde vyznačeno není. Šli jsme tedy o dům dál a došli do půjčovny, která byla podle hodnocení lidí na Google mapách totální příšernost 😀

Šla jsem si půjčovnu Spirakos ale ozkoušet na vlastní pěst. Přivítal mě pupkatý modrooký Christos, který na mě začal chrlit své naučené kolotočové povídání. Zeptala jsem se ho na komplikaci s českým řidičákem a v tu ránu se zarazil. Pro jistotu se ještě jednou zeptal odkud jsem a když jsem řekla, že z České republiky, spustil svoji lámanou češtinu. Dobrej marketingovej tah, pomyslela jsem si, usadil mě do křesílka, šel mi udělat Frappé a začal vyprávět o své české ženě Ivaně, o dvou synech a jak do Čech lítal od roku 92. Bylo vidět, že „mu chybíme“ a hrozně si chtěl o naší zemi povídat, protože už u nás dlouho nebyl. Jestli nás chtěl někdy ošulit, teď už neměl šanci, už jsme kámoši 😀 Šli jsme si vybrat motorky, všechny ceny nám řekl na férovku a nechal se ukecat, že když si ji půjčíme na týden, že máme jeden den zdarma. Ceny tu jsou vyšší než na Lefkadě, kde jsme zvyklí na 15euro na den, tady nás po slevě vyšla na 21eur – a to jsme si pro jistotu vybrali starší otřískanější model – neradi bychom škrábli novou nablýskanou motorku a pak se nedoplatili.

No tak motorka by byla, teď hurá prozkoumat ostrov. Nebo aspoň jen část, motorku máme sice pohodlnou, nicméně silnice jsou tu dost děravé. Blízko to tu taky není, na úplný jih ostrova si rovnou necháváme bez auta zajít chuť! Další chuťovkou je stávka popelářů, nejen že se tu netřídí, ale ještě tu přetékají popelnice a v tomhle vedru je to rozhodně mňamka!

Velice nečekaně jsme hladový! Je tedy na čase trochu prozkoumat náš domácí přístav Kassiopi. Je to tu strašně kouzelný, malinký kamenný uličky a pita gyros na každým kroku! Jako sice se budu opakovat, ale neexistuje lepší gyros než u Yannise na Lefkádě… chuť na to ale má člověk pořád! Pojďme se teda rovnou pustit do míst, kde jsme se s Maxem najedli a rozhodně to nezavrhujeme! U článků z Lefkady jste nejdřív dostali takovou úvodní lekci do řeckého jídla – a protože už víte, co si v řecku objednat, tady vás budu rovnou zvát do jednotlivých restaurací.

Grill & Chill

Asi nejlepší gyros, který jsme na Korfu měli, byl v našem hometownu Kassiopi v podniku Grill & Chill. Moc hezký interiér, příjemní majitelé, kteří si vás zapamatují hned po první návštěvě, tak se sem člověk rád vrací! My tu byli několikrát a vždycky dobrota! Rozhodně si tu dejte pita gyros a tzatziki, servírování je taky originální v plechových lopatkách a je to dost praktický!

The Best

Hned vedle je podnik The Best… a jak už asi chápete, pro nás to rozhodně číslo jedna nebylo 😀 Možná už jsem i trochu skeptická vůči podnikům, který se sami nazvou těmi nejlepšími! Nicméně gyros a tzatziki jsme tu taky ozkoušeli, jen škoda, že tzatziki zasypali sušenou paprikou (chápejte paprika je jediná potravina na světě, kterou nepozřu, tak až se mi budete chtít pomstít, nacpěte mi do jídla papriku :D). Nicméně pokud se tu najíte, rozhodně se tím nepotrestáte.

Old School Taverna

Pokud zůstanete v Kassiopi i na večeři, o romantické taverničky tu taky není nouze! První, která upoutala naši pozornost se stala i naší oblíbenou a vrátili jsme se ještě jednou! Byla to Old School Taverna, kde nás zaujal interiér a servírování. Třeba tzatziki přinesli na takovém rozkošném prkýnku. Měla jsem hroznou chuť na rybu, bohužel jsem ji vyfasovala trochu hodně smaženou a s hranolkama (když nevíš co, dej tam hranolky!), ale na podruhé jsme trochu zariskovali a vyzkoušeli evidentně novinky z menu, což byl tuňákový tatarák (trochu větší kousky tuňáka) s řasami wakame, rajčatovým sulcem a asi dalšíma 15ti ingrediencemi, který se jakš takš hodily k té syrové rybě 😀 i způsob prezentace výrazně vyčuhoval ze zbytku menu, ale jako pokus zajímavý!

Asi bych tu spíš doporučovala držet se klasik a dát si rybku nebo kalamary. Nebo si dejte chobotnici, ta se sice prezentací a servírováním opět vymyká, ale né tolik 😀

Porto Nuovo

Ob jednu restauraci vedle Old School Taverny jsme zkusili Porto Nuovo taky neurazí/nenadchne,malé kalamáry byly fajn, hlavně nebyly smažené, což je fajn změna! Domácí víno taky dobrota, takže tady taky neprohloupíte.

Taverna Levanda

Pokud se vám zajídá přístav, vydejte se roztomilejma uličkama k restauraci Taverna Levanda. Možná se vám styling ve stylu Provance nebude úplně zamlouvat, nicméně místo je to útulné. A vaří taky dobře, člověk by si řekl, že na kalamárech a řeckém salátu se nedá nic zkazit – tak buďte rádi, že to znáte jen dobrý 😀 Je tu větší klid než v přístavu a všeobecně příjemná atmosféra.

Nafsika

Moc milým překvapením byla restaurace Nafsika na západní straně ostrova v městečku Ermones. Sem jsme v podstatě zabloudili, když jsme se chtěli dobrodružně vydat po skalách na nějakou opuštěnou západní pláž a nakonec nás přemohl hlad, takže jsme se šli jen najíst! Chobotnicovej salát byl absolutně bezkonkurenční a slintám doteď (byla jsem tam před rokem :D), velké bílé fazole možná dokonce nebyly z konzervy (jak je to tu zvykem) a tzatziki měly pořádný česnekový grády! Společně s domácím bílým vínem odpolední svačinka jak malovaná! A výhled taky krásnej, když si člověk odmyslí ten gigantickej hotel zasekanej do útesu 😀

Fagopoteion

Asi poslední večer, co jsme měli půjčenou motorku jsme se vydali do Agios Stefanos a nějak jsem neměla náladu Googlit kam jít na jídlo, tak jsme udělali něco, co se často neděje – šli jsme na blind! A vybrali jsme restauraci Fagopoteion, protože se akorát uvolnil stůl na pontonu, takže jsme jedli uprostřed mola na vodě! Servis nebyl zrovna 2x příjemnej a ceny trochu vyšší, ale nic hroznýho. Chobotnicovej salát byl zas moc dobrej, u zeleninovýho salátu jsem fakt nečekala, že dostanem jen nakrájené rajče a okurku, ale co už, ke smaženým kalamárům si prostě hranolky nedám!

Jak už jsem psala – na googlu jsem nic nekontrolovala, takže jsem netušila že má podnik jen 2,9 hvězdičky, nicméně jsme se nenechali oblbnout tak jako tak. Náš čišník nám přesně „doporučoval“ co bychom si měli ještě objednat navíc, my jsme se ale nenechali a trvali jsme na svém. Při placení jsme si tedy dávali pozor, aby na účtu rozhodně nebylo nic extra. Samozřejmě když jsme chtěli platit kartou, byl to problém, čišník předstíral, že terminál zkouší, nicméně na jeho špatném hereckém výkonu bylo znát, že se ani nesnaží, nezbylo nám tedy nic jiného, než zajít do bankomatu a se zbytečnou přirážkou z něj vybrat. Tady je jediné ponaučení – dávejte si pozor a než jdete do podniku, určitě si přečtěte recenze, pokud se negativní názory množí, něco na tom bude. Pokud se ale nenecháte lehce zmanipulovat, klidně se tu na jídlo stavte!

Určitě ale najdete i lepší a bez nervů z toho, že vás chce někdo oškubat 😉