Kde se najíst na Taiwanu, vol.3 – Night market

Tak a teď se připoutejte, protože tohle je kapitola sama o sobě! Taiwan je pro svoje night markety vyhlášený a musí je mít každé město na celém ostrově.. takže Taipei jich má ani nevím kolik 😀 Moje oblíbené night markety jsou Shida, Shilin a Ningxia.

 

Night markety se vyskytují na náměstíčkách a v malých uličkách a poznáte je tak, že to tam opravdu žije. Každý večer kolem šesté stánkaři vytáhnou své serepetičky, sluneční brýle, trička s inteligentníma názorama (většinou špatně přeloženýma z čínštiny do angličtiny, takže vás to přinejmenším pobaví), kryty na mobily a hlavně jídlo!

 

Night market taky můžete poznat podle toho, že vás sem zatáhne pach stinky tofu! Přiznám se, že to byla jediná čuňárna, kterou jsem za celý pobyt na Taiwanu nezkusila!! Při psaní tohohle článku ale sedím v letadle směr Taipei, takže to tentokrát asi už budu muset hecnout! Stinky tofu smrdí vážně příšerně, je to díky tomu, že tofu nakládají ve slaném nálevu s příměsí čínského koření, mléka a zeleniny  několik měsíců (!!!!). No a smrdí to jak bolavá noha, něco co umřelo a teď to hnije nebo přímo ho*no. Ale všichni to tu jedí, tak na tom asi něco bude!

No a co teda ochutnat na night marketu a co nevynechat?

Kalamáry na špejli

Jestli jste fanoušci mořských plodů a kalamáry jste zkusili třeba v Řecku, určitě ochutnejte i tady! Oliheň tu pěkně prohřejí na grilu potíranou sojovkou a pak vám ji nůžkama nastříhají na malé nudličky. Navrch vám ji posypou kořením dle vaší chuti, mně nejvíc chutnaly řasy se sezamem.

 

Nakládaní šneci

Nejlepší jsou s česnekem a chilli! I v českých kuchařkách najdete recepty na šnečí pokrmy, nikde se ale nepíše o těch mořských. Šneky moc doporučuju, jen si jich nedávejte moc, jsou dost těžcí.

 

Kuřecí pařátky

Specialita místních dam, údajně to pomáhá na pleť a udržuje ji stále svěží a bez vrásek.. mno, to se asi radši naučim pořádně mazat a používat spoustu produktů, než abych tohle jedla denně 😀 Rozhodně je to ale zážitek a pro srandu to určitě zkuste. Má to příjemně křupavou konzistenci a chuť se jen těžko popisuje.. Pro mě byl nejhorší ten „ocas“ co to mělo, to mě donutilo to ani nedojíst! Ale aspoň to zkuste, ať máte co vyprávět vnoučatům!

 

Prasečí ouška

Pokud máte rádi chrupavky a trpíte nedostatkem kolagenu, tohle je způsob, jak si ho doplnit. A hlavně je to moc dobrý! Nebojte se experimentovat, nestojí to skoro nic a holt když vám to nebude chutnat, tak to vyhodíte no! Vlastně byste asi ani nepoznali, že to jsou ouška, jsou nakrájený na tenounký plátečky tak, abyste to mohli jen tak přikusovat.

Nakládaná okurka, vepřová ouška a pork rice

 

Prorostlé hovězí

Není to sice pravé japonské wagyu, ale pořádně tučné australské hovězí taky neurazí. Cca 100g kostiček před vámi oflambují a opět posypou kořením, které si vyberete. Já to hovězí nechtěla urazit, tak jsem ho nechala jen posypat hrubozrnnou solí. Je to sice trochu dražší, za tu malou porci dáte 100NTD = asi 70,- Kč, ale když máte chuť na steak, nedá se svítit!

 

A čemu se naopak vyhnout?

 

Pod night marketem v Shilinu (jak můžete vidět ve videu) se rozprostírá obrovský food court plný nejrůznějších hovadin! Pouze a jenom tady se nám podařilo si dát pár jídel, který se fakt nedaly sníst a museli jsme je nechat! Jedním z nich je Oyster omelet! Zní to jako super nápad, rozmíchat ústřice s vajíčkem – vajíčka miluju a ústřice přece taky. Vypadá a chutná to, jako by se vám někdo vysmrkal do míchaných vajíček a zalil to mořskou vodou, takže tohle ne 😀

Další šlápnutí vedle byly deep fried scallops, tedy usmažené mušle svatého jakuba. Tuhle mořskou potvoru bych taky mohla jíst denně, v jakékoliv podobě – kromě téhle! Mrsknou je do friťáku a vysmaž z nich všechen život tak, že už to nejenom že nemá objem ani tvar, ale taky žádnou chuť.. No a z nějakého důvodu se tu nedala dojíst ani Wonton polévka. Vývar byl pouze obarvená voda a knedlíčky v ní byly prapodivné konzistence i chuti, asi ležely v mrazáku moc dlouho..

 

Stolujte jako Taiwanec

Asiati maj krásnou vlastnost umět se dělit o svoje jídlo s celým stolem, umíte si představit, že byste si doma objednali svůj guláš a koukali, jak vám do něj vaši známí hrabou a uždibujou? To není nic pro Čechy no.. Asiat si ale i v Praze v restauraci objedná víc porcí a bude požadovat mističku/talířek pro sebe, protože je takhle zvyklý stolovat. V italské restauraci jsem viděla dvě asiatky přendávat špagety z normálního talíře do menší mističky, ze které to až jedly. No a když už budete na Taiwanu, určitě si objednejte co nejvíc jídel, třeba v této restauraci, o které jsem psala už v prvním článku. Porce jsou uzpůsobené tomu, aby se z nich nazobalo více lidí, ale když byste si objednali jen jeden talíř, stačit vám to nebude. Do dvojice tedy doporučuji kombo přibližné tomu, co vidíte na fotce. Jsou na ní dvě pork rice, hovězí jazyk se zázvorem, prasečí ouška a nakládaná taiwanská okurka.

Anebo se v partě trošku odvažte a dejte si kuře! Ne ale ledajaké, vyfasujete celé uvařené kuře, se vší parádou (čti hlavou a nožičkama) a dostanete k němu jen rukavice, abyste si ho sami natrhali a naporcovali. Já nejsem uplný fanoušek drůbeže, takže jsem to dostatečně neocenila, ale pokud někdo z vás miluje kuře a rád by ochutnal, jak ho dělají na Taiwanu, tak doporučuju! Kuře taky milují ve smažené a obalované podobě, z našich řízků by jim určitě bouchla hlava 😀 Takové řízečky najdete téměř všude, včetně sámošek 7eleven nebo Family Mart.

 

Všeobecně doporučuju nebát se a zkoušet k jídlu všechno co jde, když to můžou sníst oni, proč bychom nemohli my? Nejhorší co se vám může stát je to, že vám to nebude chutnat, což vás ale nemusí zas tak bolet, protože to beztak stálo jen pár korun určitě 😀 My jsme jeden večer měli ukrutnou chuť na naši milovanou pork rice, ale byli jsme v části města, kde jsme žádnou restauraci ještě neznali. Chodili jsme teda od domu k domu a ptali se na „Lu rou fan“ – což je jedno ze tří slovních spojení, které jsem se na Taiwanu naučila, kromě Dobrý den a Děkuji 😀 Když nás vyhodili odevšud, včetně veganského místa, kde jsme je vepřovým smrtelně urazili, konečně nám na to v jedné restauraci kývli! Celí hladoví a natěšení jsme vyfasovali to, co vidíte na fotce níže a musíte uznat, že to k pork rice má hodně daleko 😀

Ale ona to je pork rice, akorát podle jiného receptu, bůček není nasekaný nadrobno a je tam navíc vejce vařené v čaji, čehož taky nejsem úplný fanda, ale tak co, snědli jsme co jsme zvládli, zaplatili každý asi 30,- Kč a šli do 7eleven to zajíst sushi trojúhelníčkem s lososem a wasabi za 18,- Kč.