Taiwan – tam to všechno začalo

Dnešní článek bude trochu „Zpátky do minulosti!“

 

Potřebuju se vrátit ještě před Vietnam a dávno před Lefkadu, protože idea tohohle webu vznikla vlastně na Taiwanu. No a jak jsem se tam ocitla? Měla jsem neskutečný štěstí – dostala jsem se na Erasmus!

 

 

V mých studijních letech totiž nastal moment, kdy jsem měla poslední možnost se přihlásit na Erasmus. Protože přihláška nic nestojí a byl to vážně poslední moment, kdy jsem tuhle parádu mohla využít, řekla jsem si Proč ne!?

Už jste to určitě slyšeli tisíckrát: Erasmus je nejlepší zážitek z celých studijních let, určitě jej nepromarněte!

A já se k tomuhle klišé teď musím přidat. Pokud to čtete někdo, kdo jste na střední/vysoké škole, okamžitě se podívejte na nabídku vašich škol a IHNED SE PŘIHLAŠTE! Jako vážně. Kdy jindy se vám poštěstí vycestovat do cizí země a ještě k tomu dostat kapesný od školy?

 

 

V magisterské nabídce mojí VŠE mě výrazně nic moc nezaujalo. Vždycky jsem si totiž představovala Erasmus jako výlet někam do Evropy. Jediný pořádně lákavý tam teda byl Taiwan! Můj přítel se okamžitě nadchl a téměř násilím mě donutil si tam zařadit Taiwan. Sám tam totiž několikrát byl a naposled při natáčení druhé série Skate of Mind. Musím se přiznat, že nebýt jeho, tak mě Taiwan možná ani nenapadne. Mým neskutečným štěstím bylo, že to zjevně nenapadlo více studentů přede mnou – a ty, které to napadlo, tahle myšlenka rychle opustila! Já jsem se teda na Taiwan dostala jako několikátý náhradník v řadě!! To znamená, pokud vás nevyberou v prvním kole, nezoufejte, ještě vás určitě čeká dobrodružství na úkor někoho, kdo to před váma vzdal!

 

 

Co se týče letenek, je dobré koukat dostatečně dopředu a třeba vyzkoušet aplikaci Hopper, která hlídá ceny letenek za vás. Já jsem čekala dost dlouho v domnění, že to třeba vyjde líp, až jsem nakonec platila asi o 2500,- víc, ale co se dalo dělat, já tam potřebovala letět 😀

 

Foto: Michal Fedorko

 

Balení věcí na půl roku života jinde byla taky dost zábavná záležitost – obzvlášť pro holku a s limitem 23kg! Člověk ale musí počítat s tím, že si tam holt spoustu věcí nakoupí. Ještě před odletem jsem řešila, kde asi tak budu bydlet. Ceny bytů v Taipei jsou přibližně stejné jako ceny pronájmů v Praze. Bydlení na koleji jsem rovnou zavrhla, zaprvé jsem moc stará a za druhé jsem věděla, že za mnou přijede pár návštěv, které bych stejně neměla kde ubytovat! Na Facebookových fórech jsem tedy sháněla byt ještě před odletem a domluvila si předem pár prohlídek. Na prvních pár dní po mém příletu jsem si zabookovala hotel poměrně v centru, abych měla dobrý výchozí bod na prohlídky. Jako většina levnějšího ubytování v Taipei nedisponovalo okny, takže jsem koukala do vnitrobloku, ale stejně jsem doma moc času netrávila. Prohlídky bytů byly pak trochu reality check – pro cizince to tu není úplně jednoduché, protože místní neradi ubytovávají studenty (exchange studenti tu mají špatnou pověst kvůli party životu), při prohlídkách raději říkejte, že jste tu za prací a vymyslete si jakoukoliv firmu!

 

Foto: Michal Fedorko

 

Oproti místním vás nájem vyjde na něco víc – je tu jen pár majitelů bytů, co ovládají angličtinu, takže se dokáží řádně ocenit! Každopádně jsem byla opravdu ráda, že jsem nebydlela u školy, protože moje univerzita NCCU byla dost mimo centrum a studenti si dost stěžovali, že jim trvalo kolem hodiny dostat se do centra. Svojí separací jsem ale přišla o šílené historky a večírky na kolejích, takže si rozhodněte sami, co si jedete na Taiwan užít 😉

Foto: Michal Fedorko

 

Na Taiwanu má školní semestr 18 týdnů oproti našim 13ti… to ale znamená, že všechny předměty jsou lépe hodnocené a za více kreditů. Mně tedy stačilo k odstudování zapsat 3 předměty, které jsem navíc měla jen v úterý… a co čert nechtěl, asi 4 z těch úterý byly státní svátky 😀 Takže bezvadná příležitost k cestování! A Taipei je skvělý výchozí bod pro cestování pro Asii!

 

Foto: Michal Fedorko