Kde se najíst na Phu Quocu

V posledním článku z Vietnamu nesmím zapomenout na jídlo! Pokud se vydáte do Vietnamu především kvůli jídlu, na Phu Quocu moc nepochodíte, je to tu bohužel dost zválcované turismem a tradiční vietnamskou kuchyni tu budete hledat ztěží. Kuchyně je tu místy ovlivněná Thajskou, kvůli tomu jak blízko Thajsku se ostrov nachází. Mám pro vás ale pár tipů, co ochutnat, když už tu budete!

 

Duong Dong Market

Tady zažijete pořádný Vietnam. Poslední místo na Phu Quocu, kde se místní nenechají vytlačit turismem. Krásně to tu žije každý den, jsou tu bezvadné trhy s ovocem, zeleninou, rybami, drůbeží a občas i psím masem (což mi zrovna ale přišlo jako turistická atrakce, neviděla jsem nikoho to kupovat nebo jíst..). Hlavně doporučuju nakupovat ovoce ve velkém! Já měla po Taiwanu celkem deficit, protože jsou tam ceny ovoce mnohdy horší než v Čechách. Takže jsem si nákupy na Phu Quocu náležitě užila – dvě tašky plné dragon fruitů, banánů, které skutečně chutnají jako banány, jablíček a zralých mang v přepočtu za 25,- Kč !!

 

Chuon Chuon Bistro & Sky Bar

Tohle byla pecka!! Trochu hipster podnik (v dobrém slova smyslu) postavený znadšenou Australankou na kopci nad městem Duong Dong. Je odsud božský výhled, na západ slunce sem vyrazte s dostatečným předstihem, jinak si nejenže nesednete, ale ani nic neuvidíte přes les stativů a foťáků. Pokud cestujete po Asii delší dobu a už vám ta kuchyně leze krkem, tohle je super místo pro návrat k „evropské Asii“ – tady vám bude Pho chutnat jako v Praze na Jiřáku (no to asi ne, to máme nejlepší!!). Maj tu moc dobrý snídaně, výbornou Tom Yum Kung a hlavně bezvadný – i nealkoholický – drinky! Paní majitelka hezky cepuje personál a každý den jim u kuchyně věší anglická slovíčka k naučení a oni jí to oplácejí těmi vietnamskými, můžete se tedy učit s nimi. Tohle místo doporučuju všema deseti.

Ryba na pláži

Myslím si, že když už jste tak blízko moři, neměli byste se v něm jen válet, ale měli byste zkusit ochutnat vše, co místňáci pochytají! Pro nás byla největší odměnou ryba k večeři na pláži Long Beach při západu slunce. Zní to jako šílenej kýč, ale to se jednou za čas musí 😉

Každá restaurace na pláži vyloží kádě s ledem a vyskládají vše, co nalovili a vy si můžete vybírat. Nezapomínejte smlouvat! Už jsou tu turismem ošlehaní a nebudou se bát vás natáhnout. Nenatáhnou vás sice jako pražští taxikáři, ale v rámci vietnamských cen to bude pálka. A nevím jak pro vás, ale pro mě je smlouvání super hra. Většinou nás Red Snapper pro dvě osoby s rýží a salátkem vyšel na cca 200,- Kč, což už je trošku natažený, ale když k tomu přičtete západ slunce, šplouchání vlnek a tu chuť, tak vás to rozhodně nenaštve! Rybu tu připravují podle thajského způsobu, s citronovou trávou, limetou, chilli a česnekem a maj ji fakt dobrou.

 

 

Večeře v rybářské vesničce

Po koupačce na Ganh Dau Beach nám pěkně vyhládlo a vydali jsme se na skútru prozkoumat místní rybářskou vesničku. Potkali jsme spoustu usměvavých místních a hromadu dětí, kterým nechyběly ajfouny ani jiné vymoženosti moderní doby, protože našly kus polystyrénu a to je zabavilo na několik dní! Dorazili jsme do místní restaurace a radovali se, že mají menu s obrázkama a my si vybereme. Polovinu věcí sice neměli, ale i tak jsme si pochutnali na kalamárech na dva způsoby – smažených a vařených v páře na česneku. Restaurace jako taková vypadala dost pochybně, o záchodech nemluvě, ale to se musí v Asii prostě překousnout!

 

Tak tohle byl Vietnam! Nebo alespoň ten malý střípek z něj, co jsem měla štěstí vidět! Příští týden už se vrhneme na další asijskou zemi!