Pláže na Lefkadě

Moje milovaná Lefkada je svýma plážema dost vyhlášená – např. pláž Porto Katsiki se již několik let drží v první desítce v žebříčku nejkrásnějších pláží světa!

Všeobecně platí pravidlo, že pláže západního pobřeží jsou ty nejkrásnější, s bílými vápencovými útesy, oblázky a tyrkysovou vodou. Jen těžko vám někdo uvěří, že vaše dovolenkové fotky nejsou po zásahu Photoshopem! Pokud nebudete stíhat pláže východního pobřeží, vůbec o nic nepřijdete. Severní pláže kolem hlavního města jsou zase ideální pro kiteování a aktivní sport, takže počítejte, že si tam moc šunky nevyvalíte a ono ani není moc na co koukat. Jižní zátoka Vasiliki je proslavená perfektními podmínkami pro windsurfing, pokud si ale chcete jen poležet a opalovat se, jih je lemovaný malinkými kamenitými plážičkami, kde se vám kolikrát může stát, že ji budete okupovat sami.

Mám pro vás seznam pláží, které určitě neopomenout, když už na Lefkádě budete! Záměrně vynechávám pár míst, která mi osobně neimponují, ale pokud jste na Lefkadě na delší dobu nebo jste motorové myši a všechny moje tipy vyčerpáte, určitě koukněte na TripAdvisor a vyberte si podle sebe 🙂

 

Porto Katsiki

Již zmiňovaná jedna z nejkrásnějších pláží světa má cenu především mimo sezonu nebo v ranních hodinách. Její sláva (a lehká dostupnost) má totiž za následek davy italských turistů, kteří se sem sjedou s celou rodinou a bohatým piknikem a okupujou pláž celý den. Určitě ale stojí zato vidět a pokud vám nevadí se trochu mačkat, tak tu i chvilku pobýt.

Kavalikefta a Megali Petra

Další z pokladů západního pobřeží. Až sem pojedete skútrem nebo autem, zaparkujete u první jmenované. Určitě ale nezůstávejte hned na začátku – ono vás možná rovnou odradí počet lidí a lehátek – takže se vydejte pěšky podél pobřeží směr jih (doleva). Bude to trochu dobrodrůžo a možná vám párkrát uklouznou žabky jako mně, ale věřte, že to stojí zato! Po přelezení pár kamenů se vám naskytne pohled na krásnou pláž Megali Petra s hrubým pískem a velkýma kamenama popadanýma do moře. Pokud máte štěstí a je bezvětří, moře bude krásně klidné a můžete si kolem těchto kamenů hezky zašnorchlovat. Když bude foukat (pravděpodobné), nevěste hlavu a běžte se vydovádět do vln.

Egremni

Tahle nádherná pláž nabízela až do roku 2015 neskutečnou kombinaci bílých útesů a světle tyrkysové vody. V listopadu 2015 zasáhlo Lefkadu velké zemětřesení o síle 7 richterovy škály a nejvíc to schytala právě pláž Egremni a nad ní sídlící vesnička Athani. Celý útes nad Egremni se utrhl a sesunul do moře a bohužel s sebou vzal i nově vybudované silnice, kavárnu a 350 schodů, které byly jediným pojítkem mezi parkovištěm a pláží. Letos jsme se tam zajeli podívat a s velikým překvapením jsme viděli spoustu bagrů a Řeků, kteří skutečně pracovali na nápravě této škody. Momentálně vás na pláž dostanou jen přecpané a předražené výletní lodě Nidri Star a jim podobné, které vřele neodporučuji. Letos jsme se na tuhle naši nejoblíbenější pláž nepodívali ani na vlastní nebezpečí (pokud se na to cítíte, možná najdete nějakou cestu mezi kamenama a stromama). Doufejme, že v sezoně 2018 už se na tuhle pláž budeme moci vrátit.

Milos

Jedno z mých nejoblíbenějších míst na celém ostrově! Na tuhle pláž se totiž autem ani skútrem nedostanete. Musíte dopravní prostředek odložit v přilehlé vesničce Agios Nikitas a odsud máte dvě možnosti:

  1. Pokud je bezvětří, můžete si zaplatit za 6€ transfer přecpanou lodičkou
  2. Dojít na pláž pěšky

Druhá možnost sice není nejpohodlnější, nicméně když fouká a jsou vlny (většina případů), ušetříte si 6€, které pak můžete náležitě projíst a hlavně na vás bude čekat obrovská krásná pláž, na které budete téměř sami i uprostřed sezony.

Pěší cesta na Milos není v městečku úplně dobře značená (což nahrává prázdnosti pláže), takže je potřeba mít oči na stopkách a po příjezdu do městečka hledat po levé straně ukazatel na zapadlou cestičku s nápisem Milos Beach. Na týhle cestě je super to, že až se budete vracet celí splavení a utahaní ze sluníčka, tak se můžete těsně před příchodem do města osvěžit v hotelu s bazénem – uvidíte otevřená vrátka po pravé straně. Klidně si tam můžete dát sprchu i se smočit v bazénu a nikdo po vás nebude chtít žádné peníze. Já si tam ale stejně dám vždycky Frappé a chvilku si oddechnu.

Agiofili

Nejkrásnější pláž jihu s bílými oblázky a křišťálově čistou vodou. Sem vede nepohodlná ukodrcaná cesta autem nebo na skútru anebo pohodlnější varianta lodičkou. V tomhle případě doporučuju zaplatit si zpáteční cestu lodí z přístavu Vasiliki, nejen že je to zážitek a krásná vyhlídková jízda, ale zároveň můžete pozorovat tradiční řeckou rodinu, která tyto lodě vlastní. Na pláž doporučuju vyrazit zase co nejdřív, abyste ulovili místečko na jižním (pravém) konci pláže. Dost lidí je líných se vydat pěšky těch 100metrů, takže tam minimálně do oběda nebudete tak obsypaní ostatníma dovolenkářema. Oběd je určitě fajn si zabalit s sebou, třeba ten nejlepší gyros na světě anebo si nakoupit v sámošce tzatziki, v pekárně chleba a celej den si lebedit.

1 & 2 & 3

Tyhle pláže nemají oficiální jméno a my jim familiárně od mého dětství říkáme jednička, dvojka a trojka! Tyhle pidipláže jsou parádní destinací pro lidi ubytované např. v Ranii, studiu Thomas nebo Leonidas, protože stačí vylézt z hotelu a jste na pláži. Nevýhodou je, že jsou maličký, takže se tam možná začnete časem mačkat. Zároveň to ale není daleko od přístavu Vasiliki, takže se můžete kdykoliv zvednout a dojít si na oběd.

Mikros Gialos

Tahle plážička v malé zátoce má neskutečné kouzlo. Najdete zde pár kavárniček a taveren, z nichž vás čeká výhled na krásnou malou kamenitou pláž s opět čistou vodou. Určitě tu stojí zato si zašnorchlovat, protože v téhle zátoce je moře vždycky klidné.