Kde se najíst na Taiwanu

Tak jak dám dohromady tenhle článek, vážně nevim! Hlavně bez toho, abych si poslintala klávesnici.. Abyste pochopili, jak moc velkej je to bizar, tak zrovna sedím na letišti v Helsinkách a čekám na let do Japonska, takže si asi umíte představit, jak moc slintám!

 

Už odmala jsem byla vychovávaná, že žádný jídlo není fuj a že bych měla vždycky ochutnat všechno, co mi neuteče. Co se asijské kuchyně týče, jako první jsem přišla do styku s čínskou kuchyní (vzhledem k tomu, že byla v ČR jako první) a už od té doby si pamatuju, že mi nejvíc chutnala suchá rýže s přelivem od kachny 😀

Pak jsem šíleně propadla sushi, cca před 14ti lety, kdy jsem ho ochutnala poprvé a věděla jsem, že japonská kuchyně bude láska na celý život. Pod vlivem rodičů jsem začala ochutnávat a objevovat krásy thajské kuchyně, do které jsem se zamilovala definitivně při návštěvě Thajska loni v dubnu při natáčení druhé série Skate of Mind. Díky naší boží české vietnamské komunitě máme možnost ochutnat na každém rohu Prahy i skvělou Vietnamskou kuchyni. No a teď k té Taiwaské! Jak bych vám to jen popsala… vezměte to nejlepší z čínské kuchyně, to nejlepší z japonské a smíchejte to! Vždycky nesnášim popisovat chutě, když mám plnou pusu slin a neumím se vyjádřit 😀 Sepíšu vám alespoň svůj seznam top jídel, které nesmíte na Taiwanu vynechat!

Pork rice

Tohle bylo moje úplně první jídlo po příletu do Taipei a pro Taiwan je i nejvíce typické. Hodně zjednodušeně je to prostě vepřové maso nasekané na drobné čtverečky povařené v sojové omáčce se směsí bylin a koření a je to prostě žraso! Je to to nejlevnější, co si tu můžete dát a tahle miska, která vás v klidu zasytí stojí v přepočtu 23,- Kč. Nebojte se ale stolovat jako taiwanec a objednejte si co nejvíce drobných jídel a společně uďobávejte. Nejvíc mi pork rice chutnala v místě, kde jsem jedla úplně poprvé (a moc ráda se tam vracela a ochutnávala víc) ZDE a v maličkém bistru u starého dědečka, který sídlil kousek od mého bytu a neuměl ani slovo anglicky!

Beef noodles

Tohle je jídlo, kvůli kterýmu bych byla schopná si kdykoliv koupit letenku do Taipei… fakt jen kvůli Beef Noodles <3 Tenhle hodiny taženej hovězí vývar z australských krav je to pravý ořechový do deštivého počasí. Domácí nudle, které nejsou ani rýžové ani těstovinové, ale něco mezi a mezi nima na hrubo nasekané kusy hovězího, které se rozpadá, jen do něj zajedete lžící. Místňáci vám okamžitě ukážou jak na to, protože vězte, že tu budete jediní bílí široko daleko. K polívce se má zakusovat čerstvý oloupaný česnek, pro milovníky pálivého je k dispozici i chilli pasta a když vám to přijde málo zelený, doplňte nakládanou zeleninou. Asi jen těžko bych spočítala, kolik porcí jsem za ten půlrok snědla, každopádně místní panimáma mě pokaždé vítala s jásotem a otevřenou náručí a plnou hrstí česneku <3 Tuhle bombu najdete TADY a na stánku objednávejte z prvního sloupečku (viz foto), ty ceny jsou jen odstupňované velikosti a mě většinou malá za 90NTD = 63,- Kč bohatě stačila!

Udon

No dobře, tohle není úplně klasické taiwanské jídlo, ale po padesátileté japonské okupaci určitě patří k modernímu taiwanskému stravování. A já tyhle tlustý rýžový nudle prostě miluju! Můžete si je dát na studeno a namáčet do omáčky, nebo jako salátek a nebo klasicky s vývarem. Pokud se po něm budete shánět, určitě neuděláte špatně, když si ho dáte ve foodcourtu pod Taipei 101, nebo na night marketu Shida anebo v téhle malé uličce ve čtvrti Daan, kde jsem na něj natrefila úplně omylem!

Ice Tea

Věděli jste, že Taiwan je domovem Bubble Tea? Ale toho opravdového s tapiokovými kuličkami, ne tý plastový žbrndy z obchoďáku! Ice tea tu koupíte opravdu na každém rohu! Ať už balené v 7eleven nebo Family Martu, tak si hlavně můžete nechat udělat svoje na míru! Můj nejoblíbenější řetězec byl 50Tea (logo na poslední fotce) a za ten půlrok jsem si vytvořila své oblíbené kombo ze zeleného čaje s jasmínem a medem. Vždycky na mě koukali dost divně, že nechci ani kuličky, ani mlíko nebo nějakej ujetej sirup, ale mě to takhle chutnalo nejvíc! Maximálně jsem přidala třeba grepový džus! Prakticky na ulici uvidíte každého druhého s podobným kelímkem v ruce.. a když máte plné ruce, protože zase prší a vy nechcete přijít o svoje Ice Tea, zavěstě si ho na deštník jako správný lokál!