Kde se najíst na Taiwanu, vol. 2

U prvního seznamu jsem se tak zapotila a poslintala, že jsem to radši vzdala a rozdělila do více částí!

Knedlíčky

Tohle už jsem psychicky nezvládla připsat do prvního seznamu, protože by mi asi bouchla hlava. Pokud pojedete na Taiwan, tak knedlíčky vážně nesmíte vynechat. Především ty Xialongbao, což jsou pařené knedlíčky s vývarem a masem (nebo s něčím jiným co si objednáte) uvnitř. Největší specialisté na Taiwanu jsou na něj v Din Tai Fung a sídlí hned pod Taipei 101, takže je snadno najdete. Psychicky se připravte na frontu, ale nejde o nic hrozného, můžete si klidně vyzvednout pořadové číslo a jít se na chvilku někam posadit. Ale určitě vydržte, stojí to za to!! Taiwanci jsou v tom tak dobrý, že má tahle restaurace pobočky po celém světě (někdo by jim měl vysvětlit, že Praha by měla být další <3).

No a pokud se vám nechce čekat, dochází vám peníze nebo zrovna nemáte cestu kolem Taipei 101, ale stejně máte chuť na knedlíčky, vřele doporučuju společnost Ba Fang Yun Ji, mají po Taipei spoustu poboček, většinou stačí zadat do Google map a podívat se, jestli je máte někde okolo. Anglickým menu nedisponují na každé pobočce, ale většinou se budou snažit vyhovět! Doporučuji si vyfotit v menu to, co vám minule chutnalo, abyste jim to mohli ukázat 😉 Cena jednoho klasického vepřového pařeného knedlíčku je cca 3,5,- Kč a já jsem jich maximálně snědla 12, takže oběd/večeře za 42,- Kč, to nezní zle co? Když jsem se chtěla rozšoupnout, tak jsem si dala ty s krevetami a vepřovým a ty mě vyšly na 5,5,- Kč na kus 😀 No a tohle jsem byla schopná jíst téměř denně! Na každé pobočce máte výběr omáček, které si můžete sami naservírovat, moje nejoblíbenější kombinace byla Soy ointment s nadrobno nasekaným čerstvým česnekem anebo klasická sojová omáčka s octem – s tím se jedí pařené knedlíčky nejtradičněji. Tyhle restaurace mají samozřejmě i nabídku smažených/pečených knedlíčků, případně salátů, vepřových oušek a podobných dobrot umístěných hned u kasy v chladícím boxu.

No a když se naopak budete cítit fancy a budete chtít barevné fotky na Instagram, doporučuji zajít do restaurace Paradise Dynasty v centru Taipei, kousek od Taipei City Hall MRT a objednat si jejich ochutnávku barevných Xialongbao knedlíčků. To už vás vyjde dráž, přibližně 350,- Kč, ale pořád to stojí za to – hlavně když vezmete v potaz, že jste doposud jedli knedlíčky po čtyřech korunách, tak si tyhle můžete dovolit 😉

Sushi

Jak jsem už psala v prvním článku, Taiwan je japonskou kulturou a kuchyní ovlivněn od dob okupace a podle mě si z toho do budoucna vzal to nejlepší – hlavně co se jídla týče. Takže pokud vás zastihne chuť na pořádné sushi, sashimi nebo chirashi, nezoufejte, pořád jste na správném místě. Místo číslo 1 kam pro čerstvou rybu, je pro mě rybí trh. Vyrazte sem dostatečně brzo a nepříliš hladoví, ať se tu neutrápíte slinama a můžete se trochu pokochat pohledem na vše, co nabízí moře okolo Taiwanu. No a až vám dojdou nervy, jděte se najíst do restaurace přímo uprostřed trhu, která se jmenuje Addiction Aquatic Development. Nebudu vám lhát, až tak levný to neni. Vyjde to přibližně jako lepší sushi oběd/večeře v Čechách, s tím rozdílem, že si tu sakra pochutnáte. Doporučuju přijít v době oběda spíš než večeře, na večer se může stát, že budou všechny vaše oblíbené potvory vyjedené. A protože je v Taipei většinu času dusno, dejte si k obědu studené saké a trochu se picněte takhle při poledni 😉 Určitě ochutnejte místního tučného tuňáka, pokud bude k mání, je to zážitek, kterej jinde neochutnáte – maximálně v Japonsku, ale o tom příště! A pokud nechcete čekat na místním sushi baru, můžete si tu koupit přímo krabičku a sníst si ji venku s místníma.

 

Další místo, kde narazíte na dobré sushi je Ximen – ještě aby ne, je to japonská čtvrť uprostřed Taipei. Vězte, že některé uličky jsou tu více japonské, než samotné Japonsko. Krom toho, že tu koupíte ÚPLNĚ VŠECHNO, od živých zvířátek, přes obaly na mobil, po oblečení a kosmetiku, tu najdete i dobrý místa k jídlu. Na dobrý chirashi nebo sashimi si zajděte do Hai Ren Chirashi Storeu a doplňte energii po nakupování.

 

Ovoce a zelenina

Pro mě absolutně největší šok po příjezdu do Taipei. Strašně jsem se těšila, jak doplním vitamíny po zimě strávené v Praze, když jedu do země, která má většinu ovoce domácího původu. Tak jsem dostala facku v podobě cen – banán tu pod 20,- Kč za kus neseženete a pokud máte chuť na čerstvej Dragon fruit, přichystejte si cca 70,- Kč za kus. Já si ale beztak ujížděla na krabičkách, kde vám rovnou nakrájí jeden nebo více druhů ovoce a stojí cca 70,- Kč. Já si to kupovala hlavně na snídani.