Po příjezdu do Taipei

V posledním článku jsem vám řekla, jak jsem se na Taiwan vůbec dostala – no a teď pro vás – co dělat, až se tam dostanete vy?:) Množí se mi všeobecné a praktické dotazy ohledně cestování na Taiwan, co dělat po příletu a všeobecně: Jaký Taiwan je? Je to sice velké kvantum informací, ale já se budu snažit vám to dát vše dohromady.

 

Pokud přiletíte na Taiwan Taoyuan Airport (velice pravděpodobné), mám pro vás skvělou zprávu: postavili tu nové spoje vlaků tzv. MRT. Express vlak vás dostane do centra na Taipei Main Station za 38min a stojí to 160NTD. Pokud vás nebaví neustále kupovat jízdenky (a věřte, že vás to přestane bavit hodně rychle), můžete si na jakékoliv zastávce MRT – klidně hned té na letišti – koupit EasyCard! Tahle šalinkarta bude vaším nejlepším kamarádem, protože si ji můžete dobít prakticky kdekoliv a můžete s ní platit i v sámoškách typu 7eleven, Family Mart atd. Za tuhle kartičku zaplatíte vratnou zálohu 100NTD.

Abyste si ji mohli koupit, budete potřebovat hotovost! Je tu bezpečné vybírat z kteréhokoliv bankomatu, ideálně vybírejte z oficiálních bankomatů bank. Ty jsou totiž bez poplatku. V sámoškách taky mají bankomaty, ale s poplatkem 80-100NTD.

 

 

Tak, přijeli jste na Taipei Main Station! Nepropadejte panice, je tu fakt šrumec! Jak se dostat dál? Prakticky na Taiwanu platí, že když se budete rozhlížet déle jak 5 vteřin, někdo k vám přispěchá a okamžitě vám bude chtít pomoct – i přesto, že nebude umět anglicky, jsou to miláčci! Nejjednodušší nalezení cesty z bodu A do bodu je B je pomocí Google map. Vím, zní to možná divně a naprosto automaticky, ale věřte, že Google mapy vás vytáhnou z kdejaký bryndy.

 

 

K používání Google map ale potřebujeme mít v telefonu data co? Jsou tu téměř všude wifiny, ale protože je to tu tak krásně levný, doporučuju si koupit místní simku! I kdyby to bylo jen na týden, stejně se to vyplatí! Na Taiwanu mají několik operátorů, kteří mají vesměs stejné tarify za obdobné ceny. Já měla simku od společnosti FarEastone a neměla jsem jedinej problém – v momentě, kdy došla data, jsem jen doběhla do nejbližší pobočky (kterou jsem si našla na Google mapách 😉 ) a mohla si koupit třeba 5GB za 200,- Kč. Problém občas je, že natrefíte na směnu, kde nikdo neumí anglicky, to se tu bohužel pořád stává. Nikdo z nich ale neváhá ani minutu a vymyslí řešení tak, aby se s vámi domluvili – já zažila komunikaci přes translator i telefonát přes pevnou linku s cizí pobočkou 😀 Na vyřízení téhle simky budete potřebovat jen pas, jehož číslo bude sloužit jako kontrola při dalším dobíjení kreditu a dat.

 

 

Jak už jsem psala tady, než se tu ubytujete na delší dobu (pokud to vůbec plánujete), hledejte hotely ideálně na Booking, Hotels.com nebo v Asii Agodu. To by v tom byl čert, abyste něco nenašli.

 

 

Tak jo! Jsme ubytovaný? Bezva! Po tý dlouhý cestě ale muselo vyhládnout co? Kam teď na jídlo… Všeobecně tu platí pravidlo, že když do podniku vede dlouhá fronta, bude to stát zato! Pokud ale nemáte nervy na čekání, otevřete TripAdvisor appku. Bude tam sice víc doporučení od turistů než od lokálů, ale jako první záchrana vždycky pomůže. No a protože jídlo na Taiwanu je kapitola sama o sobě, tak si necháme vyhládnout zase do příště!